Nikola Mitrášová

“Mala som obdobie, keď som zo školy chcela odísť. Uvažovala som, že si vyberiem školu, ktorá bude bližšie k nášmu domu. Lenže pri svojich modlitbách som stále počúvala: “Buď vytrvalá.” To ma posúvalo vpred. Dnes som šťastná, že som to na škole v Košiciach nevzdala aj napriek prekážkam a momentálne mám dokonca skončené aj pedagogické minimum.”

Nikola pochádza z malej dedinky Bystré z východného Slovenska. Je absolventkou operného spevu na konzervatóriu v Košiciach a začala tiež študovať odbor špeciálna pedagogika na vysokej škole. Pracuje vo Výskumnom ústave detskej psychológie a patopsychológie. 

Čo pre mňa znamená byť Rómka 

Mala som šťastie, že v našej obci žijeme všetci spoločne začlenení aj s nerómami. Mám dobrých rodičov a vždy mne i mojim súrodencom dali všetko, čo potrebujeme a učili nás, aby sme sa mali radi takí, akí sme. Odmalička som milovala spev a snívala som o tom, že budem muzikálová speváčka. Potom, čo som odišla študovať na košické konzervatórium, som sa ocitla v novom svete. Moje začiatky na internáte boli náročné. Musela som si hľadať nových kamarátov a nie všetky kamarátstva mi vyšli tak, ako som si myslela. Čoraz viac som si uvedomovala, akí sú v živote človeka dôležití ľudia, ktorí ho podporia. Program Mladí Rómski lídri a organizácia Divé maky mi v tom pomohli. Vďaka nim som začala rásť a motivovali ma k tomu, aby som prispela k zlepšovaniu vzťahov medzi Rómami a nerómami na Slovensku a aby sa aj Rómovia mohli plnohodnotne uplatniť v majoritnej spoločnosti. 

V čom by som chcela by deťom a rodinám nápomocná? – ako sa presadiť, viera, výber školy a motivácia, diskriminácia 

Verím, že deťom dokážem ukázať nový pohľad na to, že byť Rómom alebo Rómkou v našej spoločnosti nie je nič zlé. Aj napriek tomu, že je to niekedy náročné, vieme spoločne búrať predsudky okolia. Adoptívnym rodičom by som zasa rada pomáhala objavovať identitu ich rómskych detí z hľadiska ich prežívania. Chcem pomôcť rodičom a ich rómskym deťom, aby sa dokázali prepojiť ešte viac a aby si vzájomne rozumeli a pritom budem využívať svoje vlastné skúsenosti. 

Moje záľuby: spev, priatelia a rodina, čítanie kníh, počúvanie hudby, prechádzky v lese