Simona Mitrášová

Čo pre mňa znamená byť Rómka?

Som Rómka, hrdá Rómka. Snažiť sa zatajiť to, to sa nedá. Farba nepustí. 😀 Ale nikdy som sa o to ani nesnažila. Vyrastala som v komunite ľudí, kde na mňa preto nezazerali a neodsudzovali ma. A tak som to, že som Rómka brala a beriem ako súčasť môjho bytia. Rómstvo pre mňa znamená, že som súčasťou zaujímavej kultúry a spoločnosti. Patrím do určitej skupiny, rodiny.

V čom by som chcel byť deťom a rodinám nápomocná?

Pred nástupom na rodičovskú dovolenku som pracovala ako sociálna pracovníčka na UPSVaRe, na oddelení sociálno právnej ochrany detí a sociálnej kurately  – SPODaSK.

Som priateľská a rada nadväzujem kamarátstva a tak deťom, ktoré vyrastajú v náhradných rodinách viem poskytnúť práve to : kamarátstvo, lebo každý potrebuje nejakú osobu, ktorá  vie vypočuť všetky ich trápenia, osobu, ktorá nastaví ucho a rameno v pravý čas.

Žijem v spoločnosti majority a mám dieťa s “bielym”, ktoré sa snažím vychovávať v slušného človeka. Máme dlhú cestu pred sebou, aby som mu odkrývala tajomstvá a krásy rómskej kultúry a zároveň aj nerómskej. A na túto cestu chcem pozvať práve Teba. Spoločne to zvládneme.

Moje záľuby

Veľmi rada čítam romantické knihy, cez ktoré sa prenášam rôznymi časmi a dobami. V poslednej dobe štrikujem a pletiem, čo mi tiež robí radosť. S mojím ročným Jakubkom sme stále vonku, keď nám počasie dovolí a túlame sa rôznymi uličkami a cestami.