Dominika Csizmárová

Mali ste niekedy pocit, že neviete, kam patríte? Že žijete v dvoch svetoch a vy ste zaseknutí v oboch snažiac sa zistiť, kto vlastne ste? Že sa stotožňujete s obidvoma, ale zároveň so žiadnym z nich? Nuž, ja áno. Dominika je mladé rómske dievča, ktoré vyrastalo v majorite. Rada cestuje, spoznáva nových ľudí a nové miesta. Najradšej by bola všade, všetko videla a každému pomáhala. Pochádza z dedinky Domaníky pri Krupine, vyštudovala gymnázium a v súčasnosti študuje na vysokej škole vo Veľkej Británii. 

Čo pre mňa znamená byť Rómka 

Svoje rómske ja som objavila až oveľa neskôr. Mnohokrát sa mi stalo, že som bola jediná Rómka v miestnosti a do deviatich rokov som sa ani nestotožňovala s rómskou identitou. Do dvanástich rokov som nevedela nič o rómskej kultúre a nemala som reálnych rómskych kamarátov. Kvôli mojej tichej osobnosti a mojim zábranám som sa veľmi nerozprávala s ostatnými a v škole som mala len zopár dobrých kamarátov. Napriek tomu som veľkú časť môjho života strávila s Rómami, hoci jeden z mojich rodičov je neróm. Žila som akoby v dvoch svetoch a nepatrila som úplne ani do jedného z nich. Cítila som, aká som nahnevaná, keď vidím diskrimináciu v spoločnosti a keď sa o tom nemám s kým rozprávať. Niekedy mi prišlo ľúto, keď som  cítila, že nemôžem hovoriť o všetkých tých veciach, ktoré som robila buď s našou rómskou tanečnou skupinou alebo v rámci projektu Mladí rómski lídri, ktorého som bola súčasťou. No to sa našťastie zmenilo a svoje rómske ja som už prijala.

V čom by som chcela byť deťom a rodinách nápomocná?  Život v dvoch svetoch, otázka identity, škola a učenie, predsudky a ich prekonávanie.

To, čo môžem odovzdať rodičom a deťom je môj príbeh a moje skúsenosti, vďaka ktorému budú môcť pochopiť svoje svety viac. Nechcem ponúkať teóriu a pravidlá z príručky, ale chcem sa snažiť ich motivovať a podporiť. Aj keď Rómovia žijúci v majoritnej spoločnosti narazia na prekážky a nie vždy to bude jednoduché, je možné ich prekonať. Myslím si, že je to práve naša odlišnosť, ktorá nás robí jedinečnými. Je to niečo, na čo by sme mali byť hrdí a do určitej miery ju vyzdvihovať, aj keď ja som si to uvedomila až neskôr. Budem sa snažiť pomáhať, ako najlepšie viem, pretože verím, že to má zmysel a môžeme takto urobiť našu spoločnosť lepšou. 

Moje záľuby: cestovanie a spoznávanie nových kultúr, čítanie, pozeranie filmov a seriálov, hudba, editovanie videí, písanie