Inšpiratívni Rómovia

Jozef Ravasz a Róbert Hamburgbadžo: Inšpiratívne príbehy zo života úspešných Rómov

Aký je životný príbeh a cesta k etnickej identite Jozefa Ravasza, ktorý pochádza zo slovenko – maďarsko – rómskeho prostredia? Akú cestu si prešiel Róbert Hamburgbadžo a ako sa vysporiadal s náročnými životnými podmienkami v detstve?

Viac

Ján Hero a Dominika Csizmárová: Inšpiratívne príbehy zo života úspešných Rómov

Aký je osobný príbeh súčasného splnomocnenca vlády pre rómske komunity pána Jána Hera? Aké prekážky prekonal a čo mu naopak v živote pomohlo? Ako vyzerala cesta Dominiky Csizmárovej – Dobrovoľnej poradkyne na vysokú školu v Spojenom Kráľovstve?

Viac

VILIAM – film z cyklu Vnímaví pre zraniteľných

Film VILIAM je silný, inšpiratívny príbeh o boxe, o chudobe, o sile rodiny, o láske, o každodennej cieľavedomej drine a odriekaní, na konci ktorých stojí úspech… VILIAM TANKÓ je slovenský reprezentant v boxe a maďarsky hovoriaci Róm. Viliamov príbeh môže byť pre mnohých motiváciou a povzbudením, že nikdy nesmieme veci vzdávať a dajú sa meniť. Aký je životný príbeh Viliama sa dozviete v premiére piateho filmu autorského dokumentárneho cyklu Magdy Kmeťkovej a Romana Hraníka Vnímaví pre zraniteľných. Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín. Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín. Zdieľanie o.z. vyrobilo v…

Viac

Vzdelanie a pozitívne príklady: Aj vďaka tomu sa môžu deti lepšie zaradiť do spoločnosti

Jolana a Štefan Nátherovci ukazujú, že poctivá práca s vylúčenými komunitami prináša výsledky. Najskôr je však potrebné prijať samého seba. Nájsť svoje miesto v živote nie je vždy úplne jednoduché. Situácia môže byť ešte náročnejšia, ak človek pochádza z vylúčených komunít, voči ktorým majú mnohí ľudia predsudky. Svoje o tom vedia aj Jolana a Štefan Nátherovci z občianskeho združenia Nádej deťom, ktorí dlhé roky pracujú s rómskymi deťmi a mladými ľuďmi a pripravujú ich na život. Za svoju prácu získali aj ocenenie Biela vrana. 

Viac

MARCEL – film z cyklu Vnímaví pre zraniteľných

Film MARCEL je silný, inšpiratívny príbeh o živote v generačnej chudobe, o Rómstve, o šikane a diskriminácii, o sebaprijatí, o všeobjímajúcej láske a o nádeji, že z každého bludného kruhu je cesta von. Marcel Karvay z Nového Mesta nad Váhom je mladý muž, ktorý vyrástol v generačnej chudobe a je Róm. Ako generačná chudoba ovplyvňuje život detí a mládeže, ktoré sa do nej narodili? Môže dieťa čeliť krivým pohľadom, diskriminácii a šikane pre svoj etnický pôvod a sociálne postavenie, ak samo ešte nevie a nemôže beh vecí zmeniť? Je naše školstvo pripravené na prijatie takýchto detí? Vie ich posúvať vpred…

Viac