Michelle Kubištová

“Keď sa začneme medzi sebou rozprávať, je to kľúčom k tolerantnejšej spoločnosti,” myslí si Michelle, ktorá pochádza z malej dedinky Vištuk. Študuje žurnalistiku, pretože vníma, že v médiách prevláda negatívny názor o Rómoch. Kvôli tomu sa vo svojich novinárskych výstupov venuje najmä rómskej otázke a problémom slovenského školstva. 

Čo pre mňa znamená byť Rómkou?
Byť Rómkou pre mňa znamená užívať si každú sekundu naplno. Je jedno, či je smutná alebo šťastná. Som veľmi temperamentný človek. Na prvý pohľad milé dievčatko, ale keď treba, dupnem si. A to poriadne! Taktiež to pre mňa znamená vyzerať väčšinou úplne inak ako ostatní. Napríklad keď som s kamarátmi, v škole, v práci… Čo myslíte koľkí z nich majú kučeravé vlasy a zelené oči? 🙂
Niekedy však mám aj taký zvláštny pocit, keď sa ma ľudia pýtajú, či som Talianka alebo Španielka. Keď im poviem, že som Rómka, zmení sa nejako ich názor o mne? Budem pre nich stále tá istá Michelle? Alebo budem pre nich Michelle so zakorenenými predsudkami v našej spoločnosti? Našťastie, som zatiaľ bola len s ľuďmi, ktorí rozumejú tomu, že nie všetci sme rovnakí. Tak ako nie každý Róm musí byť špinavý, musí bývať v chatrči, musí kradnúť a nemať vzdelanie, môže byť aj slušným, motivovaným a inteligentným človekom. Presne tak isto nemusí byť každý Neróm slušný človek. 

V čom by som chcel byť deťom a rodinám nápomocný?

Rodinám by som bola nápomocná v tom, že viem, aké to je zažívať „sprostredkovaný“ teda nepriamy rasizmus. Tým, že na mne nevidno to, že som Rómka, zažívala som rasizmus jedine cez otca či brata. Na nich totiž je vidno, že sú Rómovia. Tieto situácie budú zažívať rodiny. Budú si predsudky postupne uvedomovať cez dieťa. 

Deťom by som pomáhala v budovaní sebavedomia a hrdosti na svoj romipen. Ako dieťa som ani zďaleka nebola taká priebojná ako dnes. Podarilo sa mi to najmä vďaka ľuďom, ktorých okolo seba mám. Taktiež im budem vysvetľovať, že ak v médiách vidia poväčšine kritiku Rómov, tak to neplatí pre všetkých. Ukážem im pozitívne príklady z mojich novinárskych výstupov. Ktoré keď som tvorila, mala som možnosť spoznať skvelé osoby. Od odborníkov, politikov až po bežných ľudí, ktorí sa snažia robiť tento svet krajším. 

Moje záľuby: 

Veľmi rada píšem. Čítanie kníh je taktiež mojou záľubou. Tancujem latino a rada sa prechádzam v prírode. Taktiež rada pečiem koláče a varím.