Mnohí profesionálni a náhradní rodičia, ktorí sa rozhodli prijať do svojej rodiny rómske dieťa, chcú rozumieť jeho prežívaniu a pripraviť ho na to, ako môže reagovať na rôzne prejavy intolerancie vo väčšinovej spoločnosti alebo medzi rovesníkmi v škole či na ulici. Ako vysvetliť rómskemu dieťaťu, ktoré vyrastá v nerómskom prostredí, jeho rómske ja a formovať ho tak, aby mu rómska identita nebránila v rozvoji? V súčasnosti je mimo biologickej rodiny vychovávaných viac než 4-tisíc detí. Podľa dostupných odhadov až 60 % tvorí podiel detí s rómskym pôvodom. Aktuálna príprava nerómskych rodičov na prijatie rómskeho dieťaťa je však nedostatočná.
Profesionálni a pestúnski rodičia nerozumejú špecifikám biologických rómskych rodín. Deti sa z návštevy od svojich pôvodných rodín často vracajú zmätené a sklamané. Ďalším problémom sú rozdiely medzi rómskou a nerómskou kultúrou, čím je výsledkom neraz dieťa, ktoré vyzerá ako rómske, ale jeho pohľad na svoj pôvod je ovplyvnený väčšinovým a často negatívnym postojom spoločnosti k rómskej komunite. Takéto dieťa alebo mladý človek neraz zapiera svoj pôvod, nepovažuje sa za hodnotného člena spoločnosti a má neraz tendenciu obviňovať Rómov za intoleranciu v spoločnosti.
Mnohí vychovávatelia, profesionálni či náhradní rodičia si vplyvom väčšinového obrazu myslia, že problémy rómskych detí súvisia s tým, že sú práve rómske a negatívne prejavy majú „v krvi“ a ich gény nemožno prebiť ani výchovou. A že ak budú vychovávať rómske dieťa ako nerómske, žiadnu rómsku identitu nepotrebuje a spoločnosť ho určite prijme.
Aké sú potom dôsledky?
- Vyrastajú nám mladí ľudia, ktorí nevedia, aký prínos majú v našej spoločnosti
- Často sa vracajú do svojich biologických rodín, ku ktorým nemajú vzťah a ani rodina k nim
- Niektoré deti v tínedžerskom veku sa vracajú späť do detských domovov z pestúnskych a profesionálnych rodín, lebo rodičia nerozumejú obdobiam ich vzdoru a vyhodnotia, že dôvodom sú gény rómskeho dieťaťa
- Mladí ľudia z adoptívnych rodín môžu hľadať svoju partiu, ktorá ich bude akceptovať
- Potenciálni žiadatelia nechcú prijať rómske dieťa a stať sa mu náhradným alebo profesionálnym rodičom
Ako sa dá pomôcť?
Práve na to máme Dobrovoľných rómskych poradcov. Tí sprevádzajú deti na ceste k pochopenia ich vlastnej identity a prežívania. Rozprávajú sa s rodičmi o tom, aké sú špecifiká prežívania rómskeho dieťaťa čeliaceho predsudkom a stereotypom spoločnosti.
Cieľom programu Dobrovoľní poradcovia je rozšíriť systém podporného poradenstva v oblasti náhradného rodičovstva rómskych detí alebo inštitucionalizovanej starostlivosti o rómske deti. Dobrovoľní poradcovia môžu svoje znalosti a skúsenosti odovzdávať ďalej rodinám aj vďaka pochopeniu svojej rómskej identity a kultúry.
„Profesionálni a adoptívni rodičia počas nášho víkendového stretnutia sa zoznámia s dobrovoľnými poradcami, ktorí budú hovoriť o svojich životných skúsenostiach a prekážkach a o ceste porozumenia svojmu rómskemu ja. Spoločné stretnutie bude tiež príležitosťou na vymieňanie si rôznych skúseností aj o tom, ako zvládať nástrahy v prípade prejavov intolerancie voči Rómom,“ hovorí autorka myšlienky Janette Motlová, ktorá sa už 20 rokov venuje téme inklúzie. Dobrovoľní poradcovia sa zároveň stanú pre prijaté rómske deti kamarátmi, ktorí im osobne alebo cez sociálne siete pomôžu vysvetliť a pochopiť, kým sú a ako zvládať občas aj nepríjemné prejavy intolerancie zapríčinené inou farbou pleti v spoločnosti.